Çanakkale Turizm ve Savaş Alanları Gezi Rehberi kitabını indir

Çanakkale Turizm ve Savaş Alanları Gezi Rehberi
Tarih, kültür ve turizmin başkenti sayabileceğimiz Çanakkale temiz, modern, çağdaş bir kentin
nasıl olması gerektiğine ülkemizdeki ender örneklerden biridir.
Doğa tarafından dantel gibi işlenmiş kıyı, koy ve körfezleriyle alçak ve yüksek kıyıların tipik özel-liklerini bünyesinde toplayan jeomorfolojik bir yapıya sahiptir. Bölgemiz doğal güzellikleri açısından oldukça zengin ve kültürel yönden yüksek bir potansiyele sahiptir.
Çanakkale dünyada Kudüs’ten sonra en çok bilinen kenttir. “Batılılar, böyle bir kente sahip olabilmek için her şeylerini ama her şeylerini verirlerdi!” der Manfred Korfmann. Çünkü destanlara konu olan, batı ile doğunun Asya ile Avrupa’nın ilk büyük kanlı savaşı, Anadolu’nun onurlu direnişi Truva ‘da yaşanmıştır.
I. Dünya Savaşı’nın en kanlı cephesi Çanakkale’dir. Mustafa Kemal askeri dehasını Gelibolu Yarımadasında yapılan kanlı cephe savaşlarında kabul ettirir bütün dünyaya. Kurtuluş Savaşının ateşi bu topraklarda yakılır. Anafartalar’da… Conkbayırı’nda… Kanlısırt’ta…
Tarih sayfalarına altın harflerle yazılmış ilimizi anlayabilmek için bir turizm rehberine ihtiyaç vardı. Bu rehber ilimize geleceklere yarımcı olabilecek ve Türkiye’nin her tarafında bulunabilecek, bugüne kadar hazırlanmış, en iyi kaynaktır. Çalışma yazarımız Muhterem Karpuzoğlu’nun 30 yıllık alan çalışmasının sonucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir