Deyimler ve Atasözler kitabını indir

Deyimler ve Atasözler

Hüseyin Çiçek 1955’de Erzincan’ın Tercan ilçesinde Vican (Yollar Üstü) köyünde tek eşli evlilikten on altı çocuktan beşincisi olarak doğmuştur. İlkokulu beş sınıfı iki odalı bir okulda orta ve lise eğitimini altı yıl devlet demiryollarında yaptı. Yedi yaşında kara sabanın arkasında bir çift öküzle nadas (Herk) yapan, on beş yaşında tırpanla ekin biçen feodal üretimin için bir ırgattı.
Hüseyin Çiçek yatılı yurt hayatının başlamasıyla beraber toplumsal bilinci tanımaya kendisini itti. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde yer aldı. Her türlü kademede görev yaptı. Bu sorumluluğu 1979’dan itibaren yurtdışında da devam ettirdi. Küçük yaştan beri gurbette olsa da Abidin Dino’nun deyimiyle hep ülkesini yaşadı.
Onun için annesi Emine hanım ona; ‘Oğul ben seni gurbet için doğuracağımı bilseydim hiç doğurmazdım’ demiş, o da annesine cevaben şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in; ‘Ekmek Leyla olmuş bre dostlarım. Mecnun oldum ardı sıra gezerim’ dizeleriyle cevap vermiş.
Hüseyin Çiçek başta müzik (Bağlama) olmak üzere Şiir-Makale-Folklor vb. Kültürel ve sanatsal etkinliklerde ilgilendi ve yer aldı. 1978’de evlendi. Üç erkek çocuk babası. 1981’den beri Paris’te yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir