Gençler İçin Felsefe & Metinlerle Eleştirel Okuma ve Düşünme Çalışmaları kitabını indir

Gençler İçin Felsefe & Metinlerle Eleştirel Okuma ve Düşünme Çalışmaları
Felsefeye ilgi duyan, ama okumaya nereden başlayacağını bilemeyen gençler,  felsefe öğretmenlerinden “felsefeye giriş” reçeteleri isterler. Bu isteğe tatminkâr bir yanıt vermek çok zordur. Herkes için geçerli, tek bir reçete yoktur çünkü… Felsefe tarihini okumakla işe başlamaksa, acemi şoförün birdenbire otoyola çıkmasına benzer. Yani meraklı genci baştan zora sokar.
Felsefe problemlerine yaklaşmanın en elverişli yollarından biri uygun yazınsal metinlerle işe başlamaktır. Nitekim edebiyat-felsefe ilişkisinin pek çok filozofta çok sıkı olduğunu görürüz. Bilindiği gibi metin inceleme; edebiyat ve felsefe eğitiminin ortak uğraşıdır. Sanatsal metinleri çözümleyerek işe başlamak, felsefe metinlerini çözümlemeye öncülük eder. “Gençler İçin Felsefe” disiplinin temelinde yatan anlayış da budur.
Bu kitap, odaklandığımız bir konu bağlamında seçilmiş  felsefî metinleri grup çalışmalarıyla inceleyerek  felsefe eğitimi  yapmayı  önermektedir. Sınıf içi diyalogları ve tartışmaları yüreklendirmeyi, dolayısıyla “felsefe öğretmeyi” değil, felsefe yapmayı amaçlayan bu metinlerin, felsefeye başlayan gençlerin ilgisini çekeceğini umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir