Kawa & Kürt Sorunu ve Etnik Örgütlenmeler-1 kitabını indir

Kawa & Kürt Sorunu ve Etnik Örgütlenmeler-1
KAWA örgütü Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde 1980 öncesi kurulan güçlü Kürtçü örgütlerden biridir. PKK’dan önce, hatta önde gelen bir örgüttür. PKK, yani o dönemdeki adıyla Apocular ile birlikte silahlı eylemlere başlayan Kawa, 12 Eylül dar­besine kısa süre kala kendi içinde bölünmüştür.

Kürt kaynaklarında, Türk istihbarat örgütü tarafından gerçekleştirildiği vurgulanan ve adı siyasal tarihe “Kamışlı Operasyo­nu” olarak geçen, Suriye’nin Kamışlı ilçesindeki operasyonda, örgütün üst düzey yöneticilerinden biri hariç tümü ölü ele ge-çirilmiştir.

Bu olayla, Türk istihbarat örgütleri ilk kez sınır ötesinde bir operasyon düzenlemiş ve yine ilk kez bu operasyonda, operas­yonun yapıldığı ülkede faaliyet gösteren bir örgütü, (İhvan-ı Müslimin) kullanarak Kawa’yı etkisiz hale getirmiştir. Kamışlı Operasyonu’yla ilgili, operasyondan ağır yaralı olarak kurtulan tek kişi olan Heybet Açıkgöz de dahil olmak üzere, bu örgütün hala yaşayan önde gelen kadrolarının bile bilmediği olayları, Kawa Örgütü’nün önemli eylemlerini, üst düzey li­derlerin yurt dışına kaçışını, örgütün ortaya çıkışından, Suriye’deki operasyona kadarki bilinmeyen tüm olayları en ince de­tayına kadar ilk kez bu kitapta okuyacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir