Paşa Demirbağ kitabını indir

Paşa Demirbağ
Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Harput, Türk’lerin de Anadolu’da ilk yerleşim yerlerindendir. Geçmişi ile yüksek bir kültüre sahip olan Harput, bağrından pek çok devlet adamı, bilgin, şair ve musikişinas yetiştirmiştir.

Harput, yetiştirdiği her değerle var olan güzelliklerine yenilerini katmış, sonuçta; Türk kültürünün inceliklerinin, renklerinin ve motiflerinin nakış nakış işlendiği, Anadolu’nun kültür ve sanat merkezlerinden biri olmuştur. Harput, özellikle de musikisi ile Türkiye’de ve Türk dünyasında tanınan, bilinen ve sevilen bir yöremizdir. Elazığ, kendisine miras bırakılan bu muazzam ve muhteşem Harput kültürünü korumak, yaşamak ve yaşatmak için son zamanlarda büyük bir gayret içerisine girmiştir. “Paşa Demirbağ” adlı eser, işte bu düşünce ve duygunun şekillendirdiği bir eserdir. Bu eserde muhteşem ve muazzam Harput kültürünü yaşamak ve yaşatmak için bir ömür gayret gösteren Demirbağ kardeşlerden Paşa Demirbağ’ın hayat hikâyesi anlatılmaktadır.

Biyografik roman türünde Elazığlı yazar Hadi Önal tarafından kaleme alınan Paşa Demirbağ adlı eser; bir tarafta hayalleri, umutları, aşkları, sevinçleri, sevdaları, hayal kırıklıkları ile ağır ağır hayat merdivenini tırmanan bir gönül ve kültür adamı, gök kubbede hoş bir sada bırakan Paşa Demirbağ’ı anlatırken diğer taraftan da Harput Musikisi ve Kürsübaşı birinci ağızdan verilmiştir.

1940 ilâ 2010 yılları arasındaki zaman diliminde Türkiye’nin tarihi, ekonomik, siyasi ve sosyal yapısının Anadolu insanının gözü ile değerlendirildiği Paşa Demirbağ adlı eserin takdimi Türk’ün türkü çırasını elli yıldır yükseklerde taşıyan musiki dünyamıza yaptığı çalışmalarla damgasını vuran müstesna sanatçısı Mehmet Özbek tarafından yapılmıştır.

Paşa ve Enver Demirbağ kardeşlerin yetiştikleri konak ve çevresi de gönül ve kültür dünyamızın güzel insanı, ağabey dediğimiz Ziya Çarsancaklı tarafından ele alınarak nefis bir sunumla işlendiği “Harput Kültürünü yaşayan ve yaşatanlar” bölümü esere çok ayrı bir değer kazandırmıştır.

Yazar Hadi Önal’ın akıcı ve renkli bir üslupla kaleme aldığı “Paşa Demirbağ” biyografik roman, toplam 152 sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir