Şehrin Zulası Ankara Kalesi kitabını indir

Şehrin Zulası Ankara Kalesi
Tanpınar’ın söyleyişiyle, “bir iç kale, bütün ümitlerin kendisinde toplandığı son sığınak”tır. Ankara Kalesi, Ankara’da “şehir ruhu’nun kurtarılabileceği yerdir; şehrin zulasıdır.”
Ankara Kalesi hakkında, tıpkı kalenin kendisi gibi dağınık, karmaşa içinde bir kitap, elinizdeki! Boy boy, çeşit çeşit yazılardan oluşuyor.
Güven Tunç ve Figen Özbay, kaderlerini kaleyle birlikte düşünen insanları, “Kalenin Bekçileri”ni anlattılar. Fotoğraflarla, imgelerle ve kendi kısacık sözleriyle..
Akın Atauz, kalenin genellikle bilinenden çok daha uzun ve zengin olan Ankara tarihi içindeki yerini ve gelişimini, iktisadî, sosyal ve etnografik boyutlarıyla, neredeyse başlıbaşına bir kitap ölçeğindeki makalesiyle ele alıyor.
Asuman Türkün ve Zuhal Ulusoy, Ankara’nın modernleşme süreci içinde şehrin Kale’yle ve Kale’nin şehirle ilişkisinin seyrini, Kale mekânının dönüşümünü inceliyorlar.
Necdet Teymur, Kale’yi “korumaya ve imar etmeye” dönük “projelendirme” çalışmalarına eleştirel yaklaşımını, bir “proje” formatında sunuyor.
Ve.. Mithat Sancar ve Gürsel Korat, “kendi kalelerini”, Kale’yi nasıl bildiklerini, nasıl sevdiklerini anlatıyorlar.

Yazar: Ahmet Faruk Keçeli, Asuman Türkün Erendil, Figen Özbay, Gürsel Korat, Güven Tunç, Mithat Sancar, Necdet Teymur, Zuhal Ulusoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir