Şengül Öymen Gür’e Armağan Mimari Yansımalar kitabını indir

Şengül Öymen Gür’e Armağan Mimari Yansımalar
YEM Yayın’ın, Türkiye mimarlık eğitiminde iz bırakan müstesna isimlerden Prof.Dr. Şengül Öymen Gür’e armağan olarak hazırlanan Şengül Öymen Gür’e Armağan – Mimari Yansımalar adlı yeni kitabı yayımlandı.
 
Kuşkusuz Türkiye mimarlık eğitiminde, geçmişten bugüne değerli birçok hocanın katkısı olmuştur. Ancak bazıları vardır ki; yol gösterici rolü, sahip olduğu evrensel ve çağdaş değerler, mimarlık eğitiminde gerekliliğine inandığı sanat ve kültürün yanı sıra kaliteli insan ilişkileri, özellikle öğrencilerine karşı anlayışlı ve güleryüzlü davranışları ile bir eğitimci olmanın ötesinde iz bırakır.
 
İşte bu müstesna isimlerden Prof.Dr. Şengül Öymen Gür’e armağan olarak hazırlanan Mimari Yansımalar kurgulanırken, Gür’ün akademik yaşamı boyunca hem üzerinde çalıştığı hem de ilgi duyduğu mimarlık eleştirisi, felsefesi, kuramı, tarihi, eğitimi ve konut kültürü gibi alanları irdelemeye yönelik bir içerik oluşturmak hedeflendi. Bu amaçla davet edilen, Gür ile birlikte çalışmış ya da onun öğrencisi olmuş değerli akademisyenlerin hazırladıkları Türkçe ve İngilizce makalelerle, mimarlık literatürüne katkı sağlayacak nitelikte bir kitap ortaya çıktı.
 
Kitapta yer alan bölümler ve çalışmalarıyla katkı veren yazarlar şöyle sıralanıyor:
 
Kuram / Zamansal Eleştiriler: Jon Lang, Celal Abdi Güzer, Pınar Öktem Erkartal, Berin F. Gür
 
Yapı Türleri ve Örnekleri Üzerinden Eleştiriler: Şen Yüksel, Ece Ceylan Baba, Nilgün Kuloğlu, Ayhan Usta, A. Pınar Biket, Rabia Köse Doğan, Nihan Canbakal Ataoğlu, Tülay Şamlıoğlu
 
Tasarım Anlayışı Ve Eğitimi Üzerine Söylemler: Kathryn L. Bedette, Aydan Balamir, Dilek Yasar, Gülay Usta, Elif Sönmez, Serkan Yaşar Erdinç – Ürün Biçer
 
Mimarlık Tarihi Okumaları: Gamze Kaymak Heinz, Serap Durmuş Öztürk, Asu Beşgen, Ali Osman Asasoğlu
 
Kent Söylemleri: Evrim Düzenli, Kamuran Öztekin, Duygu Kanık, A. Nilay Evcil, Selhan Yalçın Usal
 
Çevre / Davranış Araştırmaları: Emine Köseoğlu, Şengül Yalçınkaya
 
Mimari Tasarım Kaygıları: Nazmiye Erdoğan, Sibel Ertez Ural, Pınar Ural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir