Parfüm Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey kitabını indir

Parfüm Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
Bu ve bunun gibi soruların insanların zihninde uyandırılması, böyle bir kültürün tanıtılması bu bağlamda önem kazanıyor. Yüzyılımızın artık klasikleşmiş, modası asla geçmeyen iki yüz kadar parfümüne yer veren kitap espirili ve eğlenceli bir dille anlatılan kısa bir tarihçenin ardından parfüm nasıl seçilmeli, nasıl kullanımalı, parfüm niçin ucuz olamaz gibi sorulara yanıt veriyor. Kitabın ana gövdesinde her bir sayfa bir parfümün tanıtımına ayrılmış; o parfümün görselinin de bulunduğu bu sayfalarda parfümün içeriği, o parfüm hakkında kısa bir anektod ve hangi burçlara uyduğunu söyleyen bir bölüm var.

Kitabın yazarı uzun yıllar reklamcılık ve köşe yazarlığı yapmış olan ve parfüm konusuna neredeyse saplantılı bir şekilde kendini adamış, bu konuda çeşitli kitapar kaleme almış olan John Oakes. Paris’teki Osmothèque (Le Conservatoire International des Parfums) adlı kuruluşun Başkanı parfüm duayeni Jean Kerleo’nın bu kitap için verdiği referans ise kitabı başlı başına önemli kılmaya yetiyor. Kitabın yabancı yayıncısı, bu referansı ve Kerleo’nun tavsiyesini kitabın kapağına ve bugün aramızda olmayan yirmi bir parfüme yapılan ithaf sayfasının hemen arkasına konmasını şart koşuyor.

Parfüm insanın kişiliğinin tamamlayıcısıdır.

Kerleo bu ithafta, “Parfüm insanın kişiliğinin tamamlayıcısıdır, duygularının, baştan çıkarıcılığının bir parçasıdır. İyi bir parfüm insanı düşlere sürükler; John Oaks bunu çok iyi anlamış ve bu kitabında bu düşlere kapılar açmıştır,” diyerek Oaks’ı övüyor ve herkesi Osmothèque’te şu anda birer pırlanta gibi saklanan bu nesli tükenmiş yirmi bir parfümü ziyarete davet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir