40 Gün 40 Gece (Gaziantep Halk Masalları) kitabını indir

40 Gün 40 Gece (Gaziantep Halk Masalları)
64 renkli sayfada, her biri bir hayat bilgisi dersi içeren özlü ve şiirsel 22 masal. Özgün resim ve çizimlerle süslü. Masalların bazıları artık yöresellikten çıkıp Türkiye genelinde klasikleşmiş.
“40 Gün 40 Gece” Gaziantep’de doğup, 90 yıl sonra, hayatını İstanbul’da tamamlamış bir NİNE’nin anlattığı masalların, TORUNLARI tarafından derlenip düzenlenmesiyle ortaya çıkmış bir kitap. Çocukların yanı sıra büyüklerin de bir çok açıdan ilginç bulabileceği kapsamda.
Bir yandan masallar okunurken; bir yandan da bir masal kitabı hazırlamak için nasıl araştırma-derleme yapılacağına dair ipuçları elde ediliyor. Okuyucu, ANKA KUŞLARININ soyu tükenen kuşlar arasında unutulup gitmemesi için kendi evinde bir derleme yapmaya özendiriliyor. Masalların seçiminde , “Hayal gücü yoksunluğunun en kötü yoksulluk” olduğu yaklaşımıyla hareket edilmiş; halk masallarının gerçeküstü havası, en gerçekçi parçada bile gözetilmiş, tadı korunmuş. Eğitici öğeler, ön planda tutulmuş. Çağdaş değerler çerçevesinde anafikirler taşıyan ve okuyucuyu kolayca eğlenceli bir ortama sürükleyen bir çalışma. Tekrar tekrar okunabilir.
Aslında her biri belli bir yörenin ve belli bir dönemin günlük yaşantısından ve yaşam felsefesinden bir şeyler yansıtan masallar; toplumda beğenilip, benimsenip kendilerine yer edindikçe artık ülke çapında ünlenebilir, hatta uluslararası yayılabilirler. Klasik çocuk masalları da toplumsal ve evrensel değerlere dayanmalı, bireysel tasaları ve kıvançları yansıtabilmeli. “40 Gün 40 Gece” bu dokuyu yakalamak açısından dikkat çekici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir